Home > Next

[vc_row][vc_column width=”2/3″][rev_slider_vc alias=”next-shqip”][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

Rreth projektit NEXT

NEXT ka për synim të krijojë një platformë bashkëpunuese për të mbështetur inovacionin dhe transfertën e teknologjisë në Vendet e Adriatikut. Koncepti i Evropës se zgjeruar bën thirrje në ditët e sotme për aftësi të menaxhimit të ndryshueshmërisë dhe konkurencës, dhe në të njëjtën kohë ruajtjen e kohezionit.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vcex_divider style=”solid” icon_color=”#000000″ icon_size=”14px” margin_top=”5px” margin_bottom=”5px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

Në këtë kontekst, Rajoni i Adriatikut paraqet mundesi konkrete për kapercimet e pengesave dhe kontrasteve, dhe ofron mundësi të reja në fushën e kërkimit, inovacionit dhe tranferimit të teknologjisë. Këto koncepte po përballen ne ditet e sotme me sfida të reja për shkak të faktorëve të tillë si:

 • ndikimi i globalizimit;
 • emergjenca e produkteve dhe teknologjive të reja predominuese;
 • vështirësi në gjetjen e burimeve financiare për punet Kerkimore dhe Inovacion (R & I) në veçanti në kushtet e nje industrie te sofistikuar dhe ne process te kapitalizimit;
 • ndergjegjesimi që inovacioni zhvillohet në “sisteme” ose rrjete të hapura, nëpërmjet ndërveprimit të aktorëve të cilët janë të ndryshëm në kompetenca, aftësi dhe objektiva.

Projekti NEXT është një përgjigje ndaj këtyre sfidave, duke ofruar një “vend të integrimit dhe bashkëpunimit” bazuar në një kombinim shërbimesh virtuale ( platformë online për shkëmbimin e informacionit, akses ndaj shërbimeve të përbashkëta, etj) dhe, shërbimeve ose produkteve qe u ofron direkt partnerëve, SME-ve, Qëndrave te kërkimit dhe transferimit të teknologjisë, Institucione dhe aktorë të tjerë, me qellim integrimin e tyre ne rritjen e kerkeses per njohje te teknologjive innovative ne sektorët kryesorë, ne rajonin e Adriatikut.
Projekti NEXT vjen ne jete si pasoje e inovacionit, rrjeteve transnacionale dhe bashkëpunimit mes tyre me qellim zhvillimin ekonomik kombëtar, rritjen e kapacitetit konkurues të ndërmarrjeve nepermjet lidhjeve më të mira me qarqet Inovative.

Projekti NEXT synon:

A. Të promovojë, zgjerojë dhe konsolidojë, në terma cilësore dhe sasiore, bashkëpunimin midis Instituteve Kërkimore, ndërmarrjeve dhe studiuesve;

B. Të testojë mekanizma që mbështesin kërkimin dhe sistemin e transferimit të teknologjisë në Rajon;

C. Të jete një interlokutor i kualifikuar ne interes te aktoreve te perfshire ne kerkime innovative;

D. Të jete gjithashtu një partner konkurues në kërkimin dhe transferimin e teknologjisë innovative në nivel kombetar dhe ndërkombëtar.

Projekti ka filluar në shtator të vitit 2012 dhe do të përfundojë në prill të vitit 2015.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vcex_divider style=”solid” icon_color=”#000000″ icon_size=”14px” margin_top=”5px” margin_bottom=”5px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

The Partnership

NEXT intends to create a collaborative platform to support innovation and technology transfer in the Countries of the Adriatic area. The project is promoted by 11 partners from six Countries:

LEAD PARTNER: MARCHE REGIONAL AUTHORITY – INNOVATION, RESEARCH AND COMPETITIVENESS OF PRODUCTIVE SECTORS UNIT Ancona, Italy
FOUNDATION “PARTNERSHIP FOR DEVELOPMENT” Tirana, Albania
FACULTY OF AGRICULTURE AND FOOD TECHNOLOGY, UNIVERSITY OF MOSTAR Mostar, Bosnia and Herzegovina
CITY OF ŠIBENIK Croatia
REGIONAL COUNCIL OF SHKODRA Albania
UNIVERSITY OF DONJA GORICA, FACULTY OF INFORMATION SYSTEMS AND TECHNOLOGIES Podgorica, Montenegro
ASSOCIATION FOR ECONOMIC DEVELOPMENT REDAH Mostar, Bosnia and Herzegovina
CHAMBER OF ECONOMY OF MONTENEGRO Podgorica, Montenegro
ISTRIAN DEVELOPMENT AGENCY Pula, Croatia
REGIONAL ECONOMIC DEVELOPMENT AGENCY FOR SUMADIJA AND POMORAVLJE Kragujevac, Serbia
PUGLIA REGION – ECONOMIC DEVELOPMENT DEPARTMENT – RESEARCH AND COMPETITIVENESS UNIT Bari, Italy

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row bg_color=”#87c848″ bg_style=”stretch” video_bg_overlay=”none” padding_bottom=”20px”][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

www.project-next.eu

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]in Next for Adriatic Ionian Macro Region[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]twitter @next_adriatic[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]youtube nextadriatic[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Do you want massive traffic?
Dignissim enim porta aliquam nisi pellentesque. Pulvinar rhoncus magnis turpis sit odio pid pulvinar mattis integer aliquam!
 • Goblinus globalus fantumo tubus dia montes
 • Scelerisque cursus dignissim lopatico vutario
 • Montes vutario lacus quis preambul den lacus
 • Leftomato denitro oculus softam lorum quis
 • Spiratio dodenus christmas gulleria tix digit
 • Dualo fitemus lacus quis preambul pat turtulis
* we never share your e-mail with third parties.
COMPANY NAME
221, Mount Olimpus, Rheasilvia, Mars,
Solar System, Milky Way Galaxy
+1 (999) 123-45-67
Thank You. We will contact you as soon as possible.
Do you want more traffic?
Dignissim enim porta aliquam nisi pellentesque. Pulvinar rhoncus magnis turpis sit odio pid pulvinar mattis integer aliquam!
 • Goblinus globalus fantumo tubus dia montes
 • Scelerisque cursus dignissim lopatico vutario
 • Montes vutario lacus quis preambul den lacus
 • Leftomato denitro oculus softam lorum quis
 • Spiratio dodenus christmas gulleria tix digit
 • Dualo fitemus lacus quis preambul pat turtulis
 • Scelerisque cursus dignissim lopatico vutario
 • Montes vutario lacus quis preambul den lacus
SUBSCRIBE TO OUR NEWSLETTER AND START INCREASING YOUR PROFITS NOW!
* we never share your e-mail with third parties.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?
SUBSCRIBE TO OUR NEWSLETTER
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHA6Ly93d3cueW91dHViZS5jb20vZW1iZWQvajhsU2NITzJtTTAiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+
All rights reserved © Company Name, 2014
CONTACT US
COMPANY NAME
221, Mount Olimpus, Rheasilvia, Mars
Solar System, Milky Way Galaxy
+1 (999) 999-99-99
Thank You. We will contact you as soon as possible.
Macbook Pro
* Intel Core i7 (3.8GHz, 6MB cache)
* Retina Display (2880 x 1880 px)
* NVIDIA GeForce GT 750M (Iris)
* 802.11ac Wi-Fi and Bluetooth 4.0
* Thunderbolt 2 (up to 20Gb/s)
* Faster All-Flash Storage (X1)
* Long Lasting Battery (9 hours)
Ivan Churakov, developer
Tel.:
Fax:
E-mail:
Website:
+1 (800) 800-1234, +1 (800) 123-4567
+1 (800) 800-1234 (ext. 1234)
ivan.churakov@domain.tld
http://halfdata.com/
My CodeCanyon Portfolio
Banner Manager Pro - CodeCanyon Item for Sale
Coming Soon and Maintenance Mode - CodeCanyon Item for Sale
Code Shop - CodeCanyon Item for Sale
Keyword Tooltips - CodeCanyon Item for Sale
Subscribe & Download - CodeCanyon Item for Sale
"A placerat mauris placerat et penatibus porta aliquet sed dapibus, pulvinar urna cum aliquet arcu lectus sed tortor aliquet sed dapibus."
John Doe, Astronomer
Bubble Company Inc. © 2011-2014
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Ii8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkL3NCV1BDdmR2OEJrP2F1dG9wbGF5PTEiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+
ENJOY AURORA BOREALIS
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Do you want more traffic?
Dignissim enim porta aliquam nisi pellentesque. Pulvinar rhoncus magnis turpis sit odio pid pulvinar mattis integer aliquam!
 • Goblinus globalus fantumo tubus dia
 • Scelerisque cursus dignissim lopatico
 • Montes vutario lacus quis preambul
 • Leftomato denitro oculus softam lorum
 • Spiratio dodenus christmas gulleria tix
 • Dualo fitemus lacus quis preambul bela
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHA6Ly93d3cueW91dHViZS5jb20vZW1iZWQvajhsU2NITzJtTTAiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+
* we never share your details with third parties.
Do you want massive traffic?
Scelerisque augue ac hac, aliquet, nascetur turpis. Augue diam phasellus odio lorem integer, aliquam aliquam sociis nisi adipiscing hacac.
 • Goblinus globalus fantumo tubus dia
 • Scelerisque cursus dignissim lopatico
 • Montes vutario lacus quis preambul
 • Leftomato denitro oculus softam lorum
 • Spiratio dodenus christmas gulleria tix
 • Dualo fitemus lacus quis preambul bela
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHA6Ly93d3cueW91dHViZS5jb20vZW1iZWQvajhsU2NITzJtTTAiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+
* we never share your details with third parties.